Tento príspevok je venovaný aj geodetom neskúseným v miestnych podkladoch, ktorým na vyhotovenie GP (na určenie vlastníckych práv) stačia výsledky z ROEP-u. Nechápal som pri žiadaní podkladov na katastri v Prievidzi vo vzduchu visiacu otázku „Načo sú ti rastre určeného operátu? Však máme register E. U nás to žiaden geodet nepýta." ale možno sa mýlim.
Vektorové „mapy" UO považujem empiricky za nezmysel, aspoň čo sa týka okresov do ktorých chodím častejšie PB, BY, ZA, CA, veď posúďte sami:
Pre všetky obrázky platí:
Zelená - vektorová mapa určeného operátu - písomné údaje v registri E
Zelená - vektorová mapa určeného operátu - písomné údaje v registri E
Červená/Ružová – skenovaná nedeformovaná mapa UO/ Geometrický plán/ Skutočný správny stav
k.ú. Vrchteplá: Stačí Vám výmera na +- 50%? |
To že hranice k.ú. nezodpovedajú pôvodným hraniciam sa dá pochopiť vzhľadom k dobe ich prešetrovania, ale zabudnutie pri ROEP-e do susedného k.ú. nakresliť až desiatky hektárov z pôvodného k.ú. je ….
Pokiaľ sa nezobudíte dostatočne rýchlo a nestihnete takéto „chybičky“ opraviť do ukončenia pozemkových úprav v susednom k.ú. ktoré Vám „zobralo“ časť pozemku, tak Vám zostáva dohoda/súdenie sa s novým vlastníkom, ktorý mal tú smolu, že mu vykomasovali pozemok na Vašom.
Ako som v článku o mapách určeného operátu už napísal na severe stredného Slovenska tu máme mišmaš podkladov UO a nechápal som prečo sa neriešia problémy krokárskych máp, ale takmer výlučne na programe konferencií sú mapy v mierke 1:2880 (1 palec na mape ku 40 siaham v skutočnosti, preto taká zdanlivo zvláštna mierka), až kým som nenarazil na mapu:
![]() |
Dostupná na stránkach: http://www.davidrumsey.com |
Pozitívom je, že z tej trošky čo bola v Trenčianskej a Turčianskej stolice zameraná, je použitie pokrokovejších metód, ktoré v dnešnej dobe umožňujú vytýčenie pôvodných hraníc na decimetre až centimetre...