Matematický základ meračskostolového mapovania bola lokálna sieť stanovísk, určovaná zväčša proti zásade z veľkého do malého, teda „exteritoriálnym bujnením“ ctiac podmienku, že každý nový bod musel byť určený z troch smerov grafickým pretínaním napred. Trigonometrická sieť z vojenských mapovaní aj dáka bola, no jej hustota bola závislá od strategického významu tej ktorej časti štátu.
Obr. 1 Trigonometrická sieť I. rádu Vojenského zemepisného ústavu |
Obr. 2 Základná trigonometrická sieť I. rádu z roku 1927 |
Obr. 3 Jednotná trigonometrická sieť I. rádu z roku 1936 |
Obr. 4 Identické body astronomicko - geodetickej siete z roku 1954 a Jednotnej trigonometrickej siete I. rádu |
Obr. 5 Astronomicko - geodetická sieť z roku 1983 |
Polohové rozdiely medzi JTSK a jeho vyrovnanou variantou 03 |
Vôbec však nebolo treba čakať na rok 2003 či GNSS techniku. Aj oveľa skôr, dnes už klasickými totálnymi stanicami, či už prvými elektronickými diaľkomermi, bolo možné dospieť k poznaniu, že povestné cisárove šaty sú zo zvláštnej matérie. Ako? Porovnaním odmeranej ľubovoľnej krížovej miery s vypočítanou zo súradníc z pôvodného merania máme jednoduchú, no účinnú kontrolu, ktorá nám poskytovala a poskytne rýchly a prekvapivo spoľahlivý výsledok. Čo však s tým? Riešením je JTSK03. Paradoxne uzákoneným až v roku 2011. Čo už. Lepšie po ôsmich rokoch ako nikdy. Podstata problému spočíva v tom, že presnosť pôvodnej JTSK nebola, nie je a nikdy nebude, ako bolo proklamované. Jej súradnicový systém je vztiahnutý ku kamennými hranolmi stabilizovanej polohe, ktorá sa nezachovala z dôvodu cestujúcich kameňov a prevzatých nepresností zo skorších triangulácií. Problémy sa neriešili, ale nabaľovali ako snehová guľa.
Netreba disponovať absolútnym hudobným sluchom, aby bolo zrejmé, že to čo momentálne produkuje orchester menom GaK nie je rajská hudba, ale je to až nepočúvateľné. Všetko je to v rukách dirigenta, teda ÚGKK. História raz napíše, ako sa svojej úlohy zhostil.
Nápoved, či inšpirácií som na fóre KGK uviedol viac a aj opakovane. Do februára 2010 som bol len príležitostným čitateľom fóra. No istého dňa pohár trpezlivosti pretiekol. Evidentne niektorí prispievatelia nemali tušenia, o čom píšu.
Prvé naše dotyky s GNSS technikou sú datované rokom 1997. Líniová stavba na dĺžke 21 km. Vytyčovacia sieť v podobe pôvodného polygónu, teda už len jeho torza. Nebola to stavba na zelenej lúke. Čo spôsobovalo najväčšie trampoty. Niektoré stavebné objekty mali rekonštrukciu prežiť bez najmenšieho povšimnutia. Terestrickým meraním sme dospeli k poznaniu, že nevieme s istotou povedať, že sme na správnej stavbe a nie to ešte v správnom staničení. GNSS technika sa priam núkala. Dopracovať sa vtedy k transformačnému kľúču, bol horor porovnateľný s hororom z Křovákovej projekcie (konformného kužeľového zobrazenia vo všeobecnej polohe), ako ho možno nájsť označený, pri hľadaní "približného" transformačného vzťahu v anglofónnom svete. Aj keď to neboli priame kontakty, poznatky a skúsenosti to boli na nezaplatenie. Žiaľ výrobcovia za aktívnej účasti dílerov GNSS techniky si vývoj dávali nielen zaplatiť, ale aj vrchovato preplatiť. Ako vtedajšie ceny RTK-GPS príjmačov obstoja v porovnaní s počinom T.Takasu a A.Yasuda, ktorí v rámci diplomovej / dizertačnej práce vyrobili, naprogramovali a podrobne rozpísali ich zostrojenie z identických komponentov, ale za stotinovú cenu, je na čitateľovi.
(Sky-Tel) RTKLIB Open-Source Low-Cost RTK Receiver, Toyko Uni Maritime..
Všetko však len dočasu. V roku 2006 o dostupnom a funkčnom RTK meraní sa nerozprávali už len báje a povesti pri táborákoch, SKPOS v tej dobe už bola realita a pripravoval sa jej ostrý štart, aj keď len do skúšobnej prevádzky. Ťažko vysvetliť tomu, kto nezažil niekoľkohodinové observácie, podstane zložitejšie postprocesné spracovanie v nelacnom softvéri, ten obrovský skok ku samostatnému roveru s mobilným pripojením k internetu, ktorý počíta výsledky v reálnom čase. Nebolo treba dlhých úvah, bolo jasné, že nastal čas na kúpu GNSS prijímača.
K čomu sú sprostredkované informácie, keď možno piť u prameňa. Nebolo treba dlhých rečí. Základné teoretické predpoklady boli nevyhnutné, no podstatná bola praktická stránka. Tak nečudo, že bikubické splajnové plochy zostali neporušené, teda nedeformované.
Premeriavanie trigonometrických bodov na geologicky stabilných vrchoch |
Prekvapení bolo nespočet aj úchvatných a nielen zo skýtajúcich sa pohľadov ako odmeny za tú námahu, ale aj z reálnych rozdielov v polohe krížika kameňa podľa JTSK a lokalizácie ŠPS. A nebolo to jednorázové či ojedinelé zistenie. Od roku 2006 do prvých riadkov na fóre KGK v roku 2010 tých poznatkov sa nazbieralo. Takže som dobre vedel o čom píšem. Vedeli to aj moji oponenti? Na trigonometrické body na vrcholoch Slovenska s GNSS technikou sa im unúvať neráčilo, klávesnicovať bolo asi pohodlnejšie. Myslieť pri tom bolo zrejme len až nadbytočné. Až tak, že bolo na fóre KGK volané písmom po zmene myslenia. Úspešne? Hora Vám vráti aspoň ozvenu. Čo budú zväčša anonymní, takmer „grundbuchoví“ hudci húsť, až v zrkadle času uvidia svoj obraz?
Aj statickú metódu si treba odskúšať |
Žiadne komentáre :
Zverejnenie komentára