Bolo možné nebyť raz geodetom? Od prvej chvíle otvorenia školského zemepisného atlasu z roku 1929? Hneď na prvej strane v prvom riadku stojí: Cesta k porozumění mluvy mapové. Pod tým dva nádherné obrázky:
Nestačí? Obráťme list a obrázkov je hotová záplava.
Obrátením ďalších listov sa rojil nekonečný rad otázok, ktorým dominovala, ako sa dá také dačo urobiť. Nikto mi nevedel dať uspokojivú odpoveď. Geodézia a kartografia to však dokázala. No vynorili a vynárajú sa ďalšie a ďalšie otázky.
To však bolo tak dávno, že to je až k neuvereniu. K neuvereniu je tiež: Kde nás vietor zavial, než to všetko odvial? Aj do lesa. Obnoveného. Po statných jedliskách ani smietka, reštitučne nárokovaný pozemok znázornený na výsledku prvého pokusu meračského stola. Podľa viacerých kolegov aj písomného tvrdenia „to sa nedá urobiť“, len s užmolenou kópiou starej skoro mapy s prvým snehom v pätách s natrčenými ušami a otvorenými očami za nápovedou lesa sme vhupli doň, hľadaný pozemok polstoročným ihličím prikrytý vďaka pozornému sluchu a vidu našli a zamerali ho skôr než ho stihla prikryť biela hrejivá perina. V tých končinách nielen ľudia, poslední mohykáni, dedko s babkou, ale aj stromy boli zhovorčivejšie.