Úvod

Úvod, alebo všeobecné poznámky

Základný kameň pre vznik Registrov obnovenej evidencie pozemkov (ROEP) bol položený na prelome štyridsiatych a päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia uzákonením dobrovoľnosti zápisov do pozemkovej knihy (PK). Popri už aj viac, ako polstoročie panujúcej obyčaji zamieňať pozemky, bez náležitého dokumentovania zámeny z existenčných dôvodov. PK sa tým stala historickou, no funkčná a prípadne aj oprávnene predpokladaná lepšia náhrada nie a nie sa dostaviť.
Provizórium spestrované pokusmi v podobe Evidencie pôdy (EP), či Jednotnej evidencie pôdy (JEP) vyústilo po pätnástich rokoch do Evidencie nehnuteľností (EN), ktorá však vzhľadom na všeobecnú celospoločenskú klímu bola pôvodnej PK len veľmi vzdialená príbuzná. Naviac v predstihu nastúpivšia zvyková česká obyčaj v oblasti dedenia pozemkov, do našim predkom nanútených uhorských tradícií, chaos dokonala. Výdatne bola taktiež nápomocná účelová strata pamäte jediného dediča rodinného majetku, „módne“ aj osem rokov po zrušení predmetného zákona označovaného ako roľnícky podnik. Ten však mal význam len, ak poskytoval nielen vlastníkovi obživu, ale aj zabezpečil ostatným potenciálnym dedičom živobytie v podobe remesla a schopnejším i vyššieho vzdelania. Žiaľ nekonalo sa, nemohlo, pozemky boli na „večné časy a nikdy inak“ v socialistickom užívaní Jednotných roľníckych družstiev, Štátnych majetkov a Štátnych lesov.
Po batolivých rokoch existencie EN dáky pohyb vo vlastníctve pozemkov nastal, aby vzápätí ustal a na dvadsať rokov tvrdým spánkom zaspal.
Prebudenie bolo kruté, stav žalostný. Potreba aktualizácie vlastníctva pozemkov systémovo no neúplne a nedôsledne dokumentovaná do 31. 3. 1963 pozemkovou knihou nanajvýš akútna. Skúsenosti žiadne. Pozemkové úpravy s najpodstatnejšou časťou, teda komasáciou v nedohľadne. Hranice pôvodných roličiek rozorané. Bez zistenia vlastníctva pôvodného stavu neuskutočniteľné. Tak sa začalo systémom pokus-omyl s registrami pôvodného stavu, ako samostatnými časťami. Najskôr to bol Register vlastníckych práv (RVP), potom Zjednodušený register pôvodného stavu (ZRPS).
Výrez grafickej časti ZRPS

Čiernou farbou je stav registra C KN
Zelenou farbou je stav registra E KN
Modrou frabou sú čísla a areály BPEJ (7 cifier)
a lesné dielce napr. 3a, 3b, 3c (E2 E3lesné prieseky pre VN linky).
 4a je les na poľnohospodárskej pôvode (podľa PK) v minulosti uzurpovanej lesu.
Tu bola do očí bijúca softvérová nepripravenosť správ katastra (SK) na ich prevzatie. Skončilo to uzákoneným Registrom obnovenej evidencie pozemkov (ROEP). Voči uvedenému, ako dôsledku historickej nevyhnutnosti, nemožno mať podstatné námietky v otázke vlastníctva. Otázka presnosti jeho lokalizácie však bola hanebne podcenená.
Schválený ROEP je pre SK právna listina pre zápis na Listy vlastníctva v registri E KN. Pre mnohých sú nezrozumiteľné označenia register E KN a register C KN. Z dôvodu nevyhovujúcich grafických podkladov PK a ani ich dodatočného nevylepšenia v procese EP a JEP bolo vykonané nové mapovanie celého k. ú. pre účely EN, v ktorom sa pozemky označili novými parcelnými číslami (register C KN), nezávisle od pôvodného číslovania parciel v PK (register E KN). Hlavným kritériom výberu predmetov nového mapovania nebolo prednostne vlastníctvo pozemkov, ale užívanie, takže identickosť (totožnosť) pozemkov nebola taktiež dodržaná. V podstate máme duplicitnú evidenciu pozemkov. V registri C KN je záväzný druh pozemku a vlastníka pozemku treba zvyčajne hľadať v registri E KN, najmä mimo zastavaného územia obce.
Evidencia vlastníctva pozemkov historicky vznikla za účelom zdanenia, keď už neboli panovníkove. Veľkosť vyrubenej dane v podstatnej miere závisela od veľkosti výmery pozemku. Vývoj v tejto oblasti dospel ku katastrálnemu výťažku a bonite pôdy. Výmera pozemku sa zisťuje jeho zameraním v prírode a následným výpočtom. A to je ten najpádnejší dôvod, prečo táto stránka vznikla.
Už pri RVP sa povedalo, že by bolo dobré grafické znázornenie predmetov registra. Škoda straty pamäte, dokumentovanej nielen neprimeranosťou znázornenia, ale aj jeho povýšením až temer na úroveň nového mapovania. K následnému zdogmatizovaniu bol už len krôčik. Ako inak, ako nepochopením podstaty, možno označiť pamätný výrok, že ROEPmi sa spresňujú výmery? Už pri ZRPS sa mohutne začalo so  znásilňovaním (matematickým) úbohých (nevhodných) grafických (no jediných na SK) podkladov, dokumentujúcich lokalizáciu pozemkov, do vektorových tvarov, či skôr patvarov. ROEP to na dôvažok posvätil zákonom. Čo teraz s tým?
Lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť, sa hovorí. Takže lepší jeden názorný príklad, ako sto krát o tom písať a čítať. Preto je ROEP konfrontovaný s GROFMHLMS na pozadí týchto stránok,  kliknutím na obrázok sa presnosť ROEPu  odhalí v plnej nahote.