Geometrický plán

Geometrický plán je nástroj známy skôr, v katastri je používaný od roku 1883.
Pomenovanie je presné a výstižné. Plán je pripravovaná, projektovaná, budúca realita, v našom prípade geodeticky, či geometricky presne zameraná v závislosti od technických pomôcok skýtaných dobou vzniku geometrického plánu. Na rozdiel od školskej geometrie sa tá naša nekreslí, ale počíta, stručne a laicky povedané. Skôr než sa dopočítalo, sa lokalizačne škicovalo, či terigalo po horách a dolinách s trojnohými stolmi zvanými meračskými. Technických zlepšení bolo až až, no až dnes sa naplnil skutočný a doslovný význam geometrického plánu. Žiaľ dokumenty na správach katastrov sú dobové a tomu zodpovedá aj ich kvalita, teda presnosť. Insitné produkty prekreslené žiarivejšími farbami nás neoslepujú. Pátrame po prameni poznania a osviežujúcom dúšku pravdy. Že to potom dlhšie trvá je tiež pravda pravdúca. O náročnosti ani nehovoriac. Nejeden rýchlo uspokojený zákazník od kolegov geodetov skončil rozčarovaný aj z ich finančnej náročnosti za odvedenú prácu u nás. Čo už s ním? To čo sa dalo predtým hravo vyriešiť treba s enormným úsilím a zdĺhavo naprávať. A nie vždy je to možné.
Ešteže sa dokumentovalo v rôznych dobách kadečo. Geodet je tvor vynachádzavý a nie prvý a ani posledný krát si pomohol využitím vedľajšieho produktu vojenského výskumu, či uvoľnených dokumentov. Tými sa zaoberá aj táto stránka s prezentáciou ich využitia za účelom dopracovania sa ku geodeticky presným geometrickým plánom aj napriek dokumentom na správach katastra vo forme geometricky bezcenných náčrtov. Nami prezentovaný postup nie je striktne úradne predpísaný. No, ak vieme o príslušných dokumentoch a vieme aj potrebné informácie s adekvátnou kvalitou z nich „vydolovať“, máme za profesionálne čestné ich aj použiť pre nový geometrický plán, či na vytýčenie hraníc pôvodných pozemkov a sme na to aj patrične stavovsky hrdí. Prečo iní dokumenty s latentne vysokou technickou hodnotou mimo archívov správ katastra opomínajú, či podceňujú sa treba pýtať ich. Len skôr než ten nepresný geometrický plán od nich preplatíte a nebudete vedieť čo s ním. To čo nás odlišuje je georeferencovaná ortofotomapa z historických leteckých meračských snímok (GROFMHLMS). Kým pre mnohých kolegov ešte aj dnes je to len jazyk lámajúce, či uzliace, bezobsažné slovné spojenie, pre nás je to viacročná realita, bežná pomôcka a prax. Na Slovensku ojedinelá. Cesta to však je a, že správna, sa možno presvedčiť na stránkách českého "Národního geoportálu INSPIRE" (odporúčame zapnúť vrstvy: Pozemkový katastr a Ortofotomapa (50 léta) - Čo nie je celkom výstižné označenie, pretože boli použité aj snímky z roku 1937) .
To sme však už v zahraničí, blízkom, ale zahraničí. Netreba zabúdať, že geometrický plán je matematicky presný, dnes už našťastie povinne aj georeferencovaný, technický podklad nehnuteľnosti, či viacerých pre vyhotovenie právne záväzného dokumentu, ktorého nedeliteľnú súčasť tvorí.

Čo sa skrýva za vyhotovením GP? 
Často krát kus nevďačnej roboty aj čo sa geodézie týka, pretože pri porovnaní s projektom rodinného domu, kde zákazník dostane nádhernú vizualizáciu, kopu výkresov s hromadou čiar, ktoré sa v závislosti od softvéru tvoria automatizovane, tak s GP je to práve naopak, hromada výkresov (aj s výplňovou vizualizáciou spalnosti) ostáva na správe katastra (SK) a všetky nové čiary (až na pár špecifických prípadov) musia byť vytvorené manuálne a v teréne presne zamerané/vytýčené (tým nemyslím len tie štyri nové čiary, ktoré vidíte v GP), ale zväčša býva problém so starými (čiernymi), aby bol digitálne zapracovateľný do VKM SGI KN na SK.

Pre lepšie pochopenie to rozpíšem, pri najjednoduchšom GP (také sa snáď ani nevyskytujú, alebo nás obchádzajú) je potrebné:


  1. Vyžiadanie podkladov od SK (v súčasnosti zväčša elektronické, ale vďaka niektorým ROEP-om nedôveryhodné), takže fyzická návšteva katastra je nevyhnutná 
  2. Spracovanie poskytnutých údajov, konverzia formátu, transformácia do lokality
  3. Zameranie predmetnej nehnuteľnosti (pozemku, ťarchy, stavby...) a identických bodov. Zákonná povinnosť merať metódou GNSS [=GPS (USA 32sat.) + GLONASS (RU 27sat.) + ostané(vo výstavbe) BeiDou-2 (Compass)(CN 12sat.) + Galileo (EU 2 sat.)*] a v zatienených priestoroch je nevyhnutné použitie „totálnej stanice“ (TS) *-počty satelitov sú ku dňu článku zarátané aj momentálne vypnuté družice, Čínsky posledný rátaný 10.4.2011 a do jeho počtu zahrnutý aj geostacionárny (regionálny) systém BeiDou-1(4sat.)
  4. Vyhotovenie GP (v 4 analógových a digitálnych 2 typov grafickej časti a jednej písomnej) a záznamu podrobného merania zmien (ZPMZ), z toho všetkého sa k zákazníkovi dostane iba GP v 3 vyhotoveniach (ZPMZ niektorí prelistujú pri jeho podpise)
  5. Autorizačné overenie (Môže vykonávať iba geodet s úplným VŠ geodetickým vzdelaním, 5 rokmi praxe po VŠ a zloženou skúškou v odbore katastra)
  6. Úradné overenie pri bezproblémových (nie len jednoduchých) formalita, avšak každý okres, teda aj SK má svoje špecifiká. (zo zákona 7 pracovných dní)
  7. Odovzdanie hotového GP

Aj pri komplikovaných samozrejme platia uvedené body, ale rozširujú sa o nasledovné:
  1. Hodiny hľadania v dokumentácii, v zbierkach listín, v starých ZPMZ a komplexných údržbách
  2. Pri riešení právneho stavu je potrebný výpočet zo zápisníkov a náčrtov, alebo vektorizácia starých mapových podkladov a pri nemapových podkladoch (náčrtoch a lokalizačných škicách) je u nás samozrejmá „povinnosť“ objednanie a spracovanie historických leteckých meračských snímok, nie je pre nás výnimkou úspešné pátranie po archívoch. 
  3. Vďaka súčasnej technike je zo všetkých bodov (samozrejme okrem 5, čo je asi minúta, čo je doma to sa počíta, no je to aj pod stálym dohľadom) zväčša časovo najmenej náročný, aspoň meranie samotného predmetu, vynímajúc to ostatné (najmä identické body).
  4. Pretože väčšina grafík ROEP-ov je sfušovaných, je potrebné počítať predošlé GP na dotknutých hraniciach parciel, ktoré mali byť vypočítané pri ROEP-e, ale miesto toho boli mapy skenované, vektorizované a vyhlásené vektorové katastrálne mapy NEČÍSELNÉ (VKMn)
  5. Tu nastáva problém, ak už sme všetko opravili, teraz treba to správne, zamerané, vypočítané zapracovať do toho obrázka menom VKMn, pripadne ďalších chybových máp, nakoľko SK zo svojej iniciatívy nič neopraví (nepoznám objektívne príčiny tak nehodnotím), neostáva nič iné, ako napísať žiadosť o opravy, vyhotoviť ďalší ZPMZ (polovica GP) papierovo, aj digitálne ho tiež odovzdať. Ak sa oprava týka výmery na LV v registri KN-C, tak SK kým skončí konanie o oprave, sa overenie GP oddiali minimálne o mesiac (pokiaľ všetci dotknutí vlastníci nemajú námietky). Ak sa nejaký „dobrák“ sused zatne (že by sa mu náhodou mala opraviť výmera pozemku v jeho neprospech či i len o 3 m2 (na ktoré nemá nárok, resp. ju ani predmetný GP nerieši v celosti), neostáva nič iné, len oznámiť túto skutočnosť zákazníkovi a udržiavať „stav“ na SK naďalej, pretože posvätnosť výmery (nepresnej, graficky odvodenej) v registri C-KN, bez súhlasu vlastníka je zatiaľ takmer nedotknuteľná. 
  6. No a potom všetkom, ak sa to zdarne podarí idete za zákazníkom, poviete mu, že za tie tri červené čiary na šiestich papieroch má zaplatiť 250€, potom možno pochopíte, prečo som GP nazval najnevďačnejšou úlohou.

Aby som to scelil patrilo by sa, čo to napísať o cene vybavenia, na to aby bolo pri súčasnej legislatíve možné vyhotoviť jednoduchý GP s vlastným vybavením (aby aj čas na zameranie bol najúčelnejší). Je potrebné na zameranie a sprístupnenie techniku za štvornásobok ceny priemerného nového japonského auta (CPNJA≈GNSS≈TS≈4x4_PJA ) „drobnosti“ ako počítač, notebook, softvér, tlačiarne, ploter, kopírku, drobných meracích zariadení, by bolo asi zas za auto, ale to už závisí od potrieb. Samozrejme netreba zabúdať na morálnu životnosť, čo v priemere vychádza na 10 rokov (pričom zostatková cena po 10 rokoch predstavuje 10%-20% pôvodnej ceny). V prípade že vyhotovovanie GP by bol jediný zdroj príjmov a mal by človek vyžiť (mať plat aspoň ako št. zamestnanec) po odčítaní stálych nákladov (dane, odvody, poistenie, PHM, spotrebný materiál, nákup LMS, kolky, SKPOS, mobilný internet aspoň u dvoch operátorov...), udržiavať techniku aktuálnu (CPNJA/rok) a robiť GP naďalej poctivo (max. 90GP/rok, museli by byť pravidelne počas roku rozložené, jednoduché resp. nie príliš problémové) => tak cena jednoduchého GP by vychádzala na 350€ (ak by neboli zákazníci neplatiči). Kto dá za zameranie domu, resp. rozdelenie pozemku toľko?


Preto nám nevadí, ak idete za kolegom, ktorý Vám vyhotoví DOBRÝ GP za rovnakú, alebo ešte lepšiu cenu, žiaľ sa neustále stretávame s opakom (chybný GP za násobne vyššiu cenu, ktorého zápisom nastal neopraviteľný problém, pri momentálne platnej verzii katastrálneho zákona).